Çevrimiçi rekabetin giderek kızışması ve internet kullanımının hızla artış gösterdiği son yıllarda projelerinizi başarıya ulaştırmanın anahtarı doğru bir SEO yapılandırmasından geçiyor. WordPress siteniz için harika bir SEO yapılandırıcısı sahibi olmak, sitenizin kısa sürede arama motorlarında yükselerek hedef kitlenize ulaşmasına yardımcı oluyor.

Bu rehberde En iyi 3 SEO eklentisini görüp, bunların neler olduğuna kısaca göz atarak, bu eklentileri nasıl kullanacağınızı anlatacağız.

WordPress İçin En İyi SEO Eklentileri

WordPress ile inşa edilmiş internet sitelerinizin arama motoru sıralamalarında yükselmesi için; ürün sayfaları, blog içerikleri ve diğer yayınlarınız için anahtar kelime hedeflerinizi belirlemeli, görsel içeriklerinizin sınırlandırmasını yapmalı ve içeriğin okunabilirliği gibi birçok kritere dikkat ederek içeriği oluşturmalısınız.

Neyse ki, tüm bu düzenlemeleri kolay bir şekilde gerçekleştirmeniz için geliştirilmiş bazı WordPress SEO eklentileri mevcut. Üstelik ihtiyacınız olan temel özelliklerin tamamı ücretsiz. Tek ihtiyacınız bu eklentileri kullanabileceğiniz güçlü ve kaliteli bir WordPress Hosting servisi kullanan web sitesi.

En İyi 3 SEO Eklentisi Numara 1: All in One SEO Pack Eklentisi

AIOSeo, WordPress sitenizin ihtiyaç duyacağı tüm SEO ayarlamalarını tek bir çatı altında birleştirmeyi hedefleyen eklentidir. Halihazırda aktif 2 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunmaktadır. Bu eklentinin bu kadar popüler olmasının ardında yatan temel neden ise fazlasıyla sade ve anlaşılır arayüzüdür.

All in One SEO eklentisi sahip olduğu temel özelliklerin tamamını ücretsiz olarak sunmaktadır. Temel bir blog sayfası ya da kurumsal web sitesinin ihtiyaç duyduğu tüm düzenlemeleri bu paketle birlikte sunmaktadır.

All in One SEO, sayfa ve içeriklerinizin yalnızca temel SEO yapılandırmalarını gerçekleştirmenizi sağlar. Optimize bir içerik oluşturmayı bilmiyorsanız bunu nasıl yapacağınız konusunda size bir yönlendirme sunmaz. Daha çok teknik konularda yardıma ihtiyaç duyan kişiler için geliştirilmiş, kullanışlı bir alternatiftir.

All in One SEO’nun Özellikleri

 • Otomatik Optimize: All in One SEO, başlık ve açıklamalarınızı Google ve diğer arama motorları için otomatik optimize eder.
 • Tekrarlanan İçeriği Önler: Zaman içerisinde oluşturulan tekrarlanan içerikleri önler.
 • Güncelleme Bilgilendirmesi: İçeriklerinizde yapmış olduğunuz güncellemeleri otomatik olarak Google ve Bing gibi arama motorlarına bildirir.
 • E-Ticaret Siteleri İçin SEO: WordPress üzerine inşa edilmiş WooCommerce ya da diğer E-Ticaret siteleri için ücretsiz SEO optimizasyonu.
 • Yeni Başlayanlar için İdeal: Eğer SEO ile ilgili teknik optimizasyonlar hakkında bir bilgiye sahip değilseniz, eklentiyi kurduğunuz haliyle kullanmanız yeterli olacaktır.
 • İleri Seviye Kullanıcıların Tercihi: WordPress siteniz için ihtiyaç duyduğunuz en ince SEO ayarlarını dahi yapmanıza imkân tanır. Bu özelliği sebebiyle ileri seviye kullanıcıların ilk tercihi olmayı başarmıştır.
 • XML Site Haritası Desteği: Dahili site haritası oluşturma özelliği sayesinde XML site haritanızı Google, Yandex ve Bing’e gönderebilirsiniz.
 • Türkçe: Türkçe dahil toplamda 57 farklı dili desteklemektedir.

En İyi 3 SEO Eklentisi Numara 2: Yoast SEO Eklentisi

Yoast, sahip olduğu benzersiz özellikler ile en iyi WordPress SEO eklentileri arasında en fazla aktif kullanıcı sayısına ulaşmayı başaran eklentidir. Kullanışlı, basit ve anlaşılır bir arayüz ile gelen eklenti içeriklerinizi öne çıkarmak için tercih edebileceğiniz seçeneklerden birisi.

Yoast, aktif hale gelmesiyle birlikte içerik düzenleme sayfalarınıza dahil ettiği SEO kutusu ile; içeriğinizin SEO başlığı, Meta açıklaması ve anahtar kelimesini belirlemenize imkân tanır. Ayrıca, kendi kriterleri çerçevesinde içeriğinizin SEO performansını gözden geçirerek bir değerlendirme raporu hazırlar. Bu raporda neleri düzenlemeniz ve geliştirmeniz gerektiğine dair açıklayıcı bilgiler yer alır.

Bu eklentiyi nasıl kuracağınızı bilmiyorsanız daha öncesinde hazırlamış olduğumuz bir çok rehberden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yoast SEO’nun Özellikleri

 • Anahtar Kelime Analizi: Yoast’a anahtar kelimenizin ne olduğunu söyleyin ve ilgili anahtar kelimeyle ilgili ne kadar başarılı bir optimizasyon yaptığınızı gözlemleyin.
 • Arama Ön İzlemesi: Yoast, içeriklerinizin Google arama sonuçlarında tam olarak nasıl görüneceğini size gösterir. Ayrıca, arama sonuçlarında gösterilecek başlık ve açıklamayı ayarlamanıza da imkân verir.
 • Okunabilirlik: İçeriğinizi ne sıklıkla parçalara ayırmanız gerektiği ve okunabilirliği artırmak için ortalama kaç başlık kullanmanız gerektiğini analiz ederek & tüm sayfalarınız için değerlendirme sunar.
 • Yinelenen İçerik Kontrolü: Yoast, sayfa ve yazılarınızda yinelenen içerik olup & olmadığına dair bir tarama gerçekleştirerek sizi uyarır.
 • Yoast Gelişmiş Bir Desteğe Sahiptir: Yoast, benzersiz bir geliştirici ekibe sahiptir. Birçok sorun daha siz fark etmeden güncellemeler ile giderilir.
 • Her 2 Haftada 1 Güncelleme: Yoast ekibi eklentiyi düzenli olarak ayda birkaç defa güncelleme gerçekleştirir. Bu güncelleştirmeler algoritma iyileştirmeleri ve hata gidermeleri içerir.
 • Reklamsız & Premium: Yoast halihazırda birçok özelliği ile ücretsiz kullanılabilir. Ücretsiz sürümü dahi Premium eklenti olarak kabul edilebilir. Bunun yanı sıra ücretli sürümü içerisinde ekstra özellikler ve tamamen reklamsız bir arayüz sunar.

En İyi 3 SEO Eklentisi Numara 3: Rank Math SEO Ekletisi

rank-math-seo-eklentisi

Rank Math SEO için “İsviçre Çakısı” terimini kullanmak yanlış olmaz. WordPress siteniz için geliştirilmiş birçok SEO eklentisinin sahip olduğu özelliği bir araya getiren bu eklenti; sayfa ve içerikler için eksiksiz bir SEO optimizasyonu sağlayan tüm özelliklere sahiptir. Rank Math SEO, internet sitenizi tam anlamıyla optimize etmek için ihtiyaç duyacağınız birkaç eklentinin sahip olduğu gücü size sunar.

Basit, kullanışlı ve pratik bir yönetim paneline sahip olan Rank Math SEO sahip olduğu tüm özellikleri ücretsiz olarak kullanıcıların kullanımına açmaktadır. Eğer bu eklentiyi nasıl kuracağınızı bilmiyorsanız Rank Math SEO Ayarları hakkında hazırlamış olduğumuz içeriği inceleyebilirsiniz.

Rank Math SEO’nun Özellikleri

 • Tek Bir Eklenti: Neredeyse tüm SEO yapılandırmalarında ihtiyaç duyacağınız özelliklere sahip.
 • 40 Farklı Kontrol: İçerik ve sayfalarınızı 40’ın üzerinde farklı SEO kriteri ile analiz eder, sade ve anlaşılır bir rapor sunar.
 • Sade ve Anlaşılır: Türkçe dil desteği (henüz) olmamasına rağmen sade ve anlaşılır kullanıcı arayüzü sayesinde tüm geliştirmeleri kolaylıkla yapabilirsiniz.
 • Resim Optimizasyonu: Resimlerinize girmeyi unuttuğunuz açıklama ve etiketleri otomatik olarak doldurur.
 • 404 Hata Bildirimi: Rank Math dahili bir 404 Hata Sayfası izleme aracına sahiptir. Bu sayede ziyaretçilerinizin hangi sayfada hata aldığını takip edebilir ve hatayı giderebilirsiniz.
 • Dahili Yönlendirme: Rank Math, ziyaretçilerin karşılaştığı 4040 Hata Sayfalarını otomatik olarak alternatif sayfalara yönlendirmenizi sağlayan bir araca da sahiptir.
 • XML Site Haritası: Rank Math, Google ve diğer arama motorları ile paylaşmak üzere XML Site Haritası oluşturmanızı sağlayan dahili bir özelliğe sahiptir.
 • Zengin Snippet Desteği: Makale, ürün, tarifler, etkinlikler, video ve yerel işletme başta olmak üzere birçok zengin snippet içeriği arasında seçim yapmanıza imkân verir.
 • Open Graph ve Twitter Cart: Open Graph ve Twitter Cart özelliklerini dahili olarak destekler.
 • Ücretsiz: Sahip olduğu tüm bu özellikleri ücretsiz olarak sunar.

WordPress Sitenizde Hangi SEO Eklentisini Kullanılmalısınız?

En iyi WordPress SEO eklentileri incelendiğinde sunmuş oldukları özellikler bakımından aralarında çok ciddi bir rekabetin yer almaması nedeniyle seçim yapmak bir hayli zor olabiliyor. Daha fazla vakit kaybetmeden sitenizi optimize etmeye başlamak için bu seçenekleri biraz daha daraltmak için şunlara göz önünde bulundurabilirsiniz;

 • Yalnızca Teknik Konularda Yardıma İhtiyacım Var

Eğer pratikte bir sorun yaşamadığınızı ve SEO’ya genel olarak hâkim olduğunuzu düşünüyor ve WordPress siteniz için yapacağınız optimizasyonda yalnızca teknik konuda sorun yaşıyorsanız All in One SEO Pack ideal bir seçim olacaktır.

 • Pratikte Yardım Fena Olmaz, Detaylı Bir Analize İhtiyacım Var

SEO konusunda henüz yeterince tecrübeli değilim hem pratikte hem teknik olarak yardıma ihtiyacım var diyorsanız Yoast SEO ya da Rank Math SEO seçeneklerini tercih etmelisiniz.

SEO hakkında daha detaylı bilgiler okumak ve SEO Optimizasyonu yaptığımız firmaların 3 aylık periyodlarını görmek için muellifbilisim.com/seo-optimizasyonu sayfamızı ziyaret ediniz.
Daha da detaylı bilgi istiyorsanız lütfen iletişim sayfamızdan bizimle kontak kurun.